Jak kształtowały się usługi kurierskie w Polsce

Jeszcze nie tak dawno, zamówienie kuriera było nie lada wyzwaniem. Nie dość, że czasami ciężko było się do nich dodzwonić, to nierzadko nie przyjeżdżali w ogóle lub ceny usług były na tyle wysokie, że odstraszały przed jakimkolwiek zamówieniem. Dziś (a piszę to na początku 2016 roku) rynek usług kurierskich mocno ewoluował i zmienił się na korzyść klienta, bardzo...

Handel w Internecie kołem napędowym dla usług kurierskich

Pamiętacie te czasy, gdy zamiast kartek świątecznych ludzie zaczęli wysyłać tylko smsy lub maile. Już wtedy nasza rodzima poczta przeżywała mocno zapaść kolejnego sektora usług związanych z dostarczaniem przesyłek. Dopiero rozwój e handlu pozwolił jej na jakiś czas odetchnąć. Pamiętam, że w tych zamierzchłych czasach wysłanie majej paczki na poczcie kosztowało kilkanaście złotych a paczki kurierskiej prawie 50 plnów. Różnica była znaczna, a że koszty odgrywały ogromne znaczenie przy zamówieniu np. gry za 15zł lub paczki dyskietek 1.44 cala, wybieraliśmy mniejsze zło. Paczki z poczty nie były ubezpieczone w swojej podstawowje postaci, nie można ich było otworzyć przy listonoszu przed opłaceniem a każdy dodatkowy kilogram czy centymetr kosztował krocie.

Jak rozwój konkurencji na rynku usług kurierskich spowodował obniżenie cen.

Dziś to nie do pomyślenia, aby płacić za wysyłkę więcej niż za produkt. Kuriera, który dostarczy nam paczkę na dzień następny zamówimy już za 14 zł i to bez negocjacji cenowych z przewoźnikami. Wystarcz przejrzeć oferty kilku wiodących firm, zweryfikować ich ofertę w obliczu wielu porównywarek cen i innych pośredników, którzy dzięki hurtowemu podejściu do sprawy są w stanie wynegocjować jeszcze lepsze ceny dla nas i przy tym jeszcze zarobić dla siebie. Sam byłem zszokowany jak kupując książkę w sieci za wysyłkę zapłaciłem 3zł korzystając z możliwości odbioru w punkcie. Wiem, jestem tym szczęściarzem, który mieszka w półmilionowym mieście i pracuje w centrum dzięki, czemu mam szeroki wachlarz możliwości w tym zakresie.

Redaktor: e-kurier.net.pl